Taniec

Dla chcących rozpocząć swoja przygodę z tańcem irlandzkim przygotowaliśmy krótki przewodnik po najważniejszych terminach. 

TAŃCE MIĘKKIE - tańczone przez kobiety w specjalnych baletkach zwanych pumps, a przez mężczyzn w skórzanych butach zwanych reel shoes (wyjaśnienie nazw obuwia można znaleźć poniżej).
Reel - szybki i dynamiczny taniec wykonywany zarówno przez kobiety, jak i mężczyzn do muzyki granej w metrum 4/4. Początki tego tańca datuje się na rok 1750. Irlandzcy mistrzowie tańca sprowadzili go na Zieloną Wyspę ze Szkocji. Reel może być także tańczony w butach twardych.

Jig - wyróżniamy kilka odmian tego tańca: single (soft) jig, double jig, treble jig(tańczony w butach twardych) oraz slip-jig. Melodia jig'a grana jest w metrum 6/8.

Slip jig - pełen lekkości i wdzięku taniec wykonywany głównie przez kobiety. Często nazywany jest "baletem tańca irlandzkiego". Zawiera mnóstwo lekkich wyskoków, uderzeń palcami o podłogę (ang. pointing) oraz miękkich ślizgów (ang. sliding).

TAŃCE TWARDE -wykonywane są w butach do stepu.

Treble jig (inaczej heavy jig) - tańczony do muzyki w metrum 6/8. Są szybsze i wolniejsze wersje treble jig’a. Do szybszej tańczą tancerze początkujący i mniej zaawansowani, wykonując mniej kroków. Wolniejsza przeznaczona jest dla tancerzy bardziej zaawansowanych, którzy są w stanie wykonać więcej uderzeń w tym samym czasie.

Hornpipe - taniec utrzymany w metrum 4/4. Powstał około 1760 roku na podstawie angielskich przedstawień. Początkowo wykonywany był wyłącznie przez mężczyzn, ale został zaadaptowany także przez dziewczęta (po raz pierwszy kobiety zatańczyły hornpipe'a w Cork). Hornpipe przypomina wolnego reela, lecz akcentuje pierwsze i trzecie uderzenie taktu. Jedną z charakterystycznych cech tego tańca jest częste używanie przez tancerzy kroku rock, czyli kołysania na boki z nogami skrzyżowanymi w kostkach.

Treble reel- taniec wykonywany w twardych butach do melodii reela.

SET DANCE:
1. Solowe tańce setowe wykonywane są do konkretnej melodii w tempie jig’a lub hornpipe’a, która się nie zmienia (niektóre melodie liczą sobie już ponad 250 lat!). Zarówno mężczyźni jak i kobiety tańczą w twardych butach (ang. hard shoes). Sety składają się z dwóch części: lead around (8 do 16 taktów) oraz setu właściwego (12 do 16 taktów).
2.Grupowe tańce setowe
(ang. set dances) wywodzą się od francuskich kadryli (fr. quadrilles). Tańczone są dosyć swobodnie w parach, zwykle do melodii polki, reel'a, hornpipe'a lub jig'a. Charakterystyczną cechą tych tańców jest ich długość przekraczająca czasem 15 minut. Grupowych tańców setowych nie należy mylić z tzw. tańcami céili (definicja znajduje się poniżej).

CEILI
- czyli tańce grupowe. Samo céili oznacza zgromadzenie przy muzyce i tańcu i stąd wywodzi się nazwa. Pojęcie tańców céili jest bardzo ścisłe- to kanon 30 tańców skodyfikowanych na początku XX wieku przez Komisję Tańca Irlandzkiego (irl. An Coimisiun le Rincí Gaelacha, ang. Irish Dancing Commission). Ich pełną listę oraz dokładne opisy można znaleźć w książce pt. Ár Rinncidhe Foirne. Tańce tego rodzaju wykonywane są w zasadzie tak samo na terenie całej Irlandii. Występują w nich określone kroki i figury, które nie podlegają lokalnym zmianom. Tańczone są w miękkich butach do rytmów reel'a, jig'a i single jiga'a.


OBUWIE:

1. Pumps - irlandzkie skórzane baletki, przeznaczone do wykonywania przez kobiety tańców miękkich.

(zdjęcie przykładowe)


2. Reel shoes - skórzane buty z obcasem z tyłu, w których tańce miękkie wykonują mężczyźni.

(zdjęcie przykładowe)


3. Hard shoes - buty do stepu irlandzkiego. Mają obcasy z tyłu oraz specjalne klocki z przodu umożliwiające wystukiwanie rytmu przez tancerza.

(zdjęcie przykładowe)

Feis (czyt. fesz, l. mn. feisianna - wym. fesziana)-irlandzka nazwa zawodów tańca irlandzkiego. Wielkie zawody, odpowiedniki mistrzostw kontynentów lub świata nazywane są w języku irlandzkim oireachtas (wym. orachtas).


Źródła:
www.comhlan.art.pl/artykuły.html
pl.wikipedia.org
en.wikiperdia.org
www.idanceririshshop.com